A2A Unit Price Calculator Free

A2A Unit Price Calculator Free


Designed to be intuitive yet powerful, this shopping calculator shows which grocery items provide the best bang for your buck.

Easily see the real price difference between similar items, such as comparing a large bottle of pop to a 12-pack, or comparing sets of 3.1-, 4-, and 6-oz yogurt with different prices to each other. Items can be compared in the unit of your choice (per pound, per ounce, per item, etc), and the app will automatically convert imperial and metric units.

The trial version is limited to comparing weights, while the full version supports weights, volumes, quantities, lengths, and areas.
Add to list
Free
80
4.0
User ratings
9
Installs
1,000+
Concerns
0
File size
296 kb
Screenshots
Screenshot of A2A Unit Price Calculator Free Screenshot of A2A Unit Price Calculator Free Screenshot of A2A Unit Price Calculator Free Screenshot of A2A Unit Price Calculator Free

About A2A Unit Price Calculator Free
Designed to be intuitive yet powerful, this shopping calculator shows which grocery items provide the best bang for your buck.

Easily see the real price difference between similar items, such as comparing a large bottle of pop to a 12-pack, or comparing sets of 3.1-, 4-, and 6-oz yogurt with different prices to each other. Items can be compared in the unit of your choice (per pound, per ounce, per item, etc), and the app will automatically convert imperial and metric units.

The trial version is limited to comparing weights, while the full version supports weights, volumes, quantities, lengths, and areas.
User reviews of A2A Unit Price Calculator Free
Write the first review for this app!
Android Market Comments
A Google User
Jul 12, 2013
Doesnt calculate price total $ signs in wrong place. Ti is how to calculate produce. Bananas are .69 cents per pound. I have 1.5 lbs. My price is $1.03. Wassup with this?
A Google User
Jan 23, 2013
Not free UNITS NOT INCLUDED IN FREE EDITION
A Google User
Jan 23, 2013
Not free UNITS NOT INCLUDED IN FREE EDITION
A Google User
Jun 14, 2012
Does what it says! I will be buying the paid version I was skeptical because there was only 3 reviews but I gave the trial version a chance. This is exactly what I am looking for for when I go food shopping. + this app requires no authorization to run, which I love !!
LM
Jun 14, 2012
Does what it says! I will be buying the paid version I was skeptical because there was only 3 reviews but I gave the trial version a chance. This is exactly what I am looking for for when I go food shopping. + this app requires no authorization to run, which I love !!