Unit Price Calculator

Unit Price Calculator


Do you want to save money on standard package item, mega package item or any other item you shop? To get a good deal and save some money, you need to know how much you are paying per unit. That's reason I have created Unit Price Calculator.

This app will help you calculate price per unit for every item. You can also calculate price per 1 item if the items are in bulk. For example, you can calculate price for one toilet paper roll in a 6, 12, 18, 24 or any other quantity in one package. Doing so will help you know which bundle offer the best price for your money so that you can save on your daily purchases.

What can you do with this app:
- You can compare unit price for up to four items
- You can save item's name, size, price, and store name for later reference
- You can create shopping list and save it on your phone

Recent changes:
V 1.4
- Now available in 2 more languages, Italian and French.

V 1.3 Update
- Now available in Spanish

V 1.2 Update
- Compare up to four items
- Save item's name, size, price, and store for reference
- Create shopping list locally

V 1.1 Update
- Improved User Interface
Add to list
Free
73
3.7
User ratings
9
Installs
1,000+
Concerns
0
File size
74 kb
Screenshots
Screenshot of Unit Price Calculator Screenshot of Unit Price Calculator Screenshot of Unit Price Calculator Screenshot of Unit Price Calculator Screenshot of Unit Price Calculator Screenshot of Unit Price Calculator Screenshot of Unit Price Calculator Screenshot of Unit Price Calculator

About Unit Price Calculator
Do you want to save money on standard package item, mega package item or any other item you shop? To get a good deal and save some money, you need to know how much you are paying per unit. That's reason I have created Unit Price Calculator.

This app will help you calculate price per unit for every item. You can also calculate price per 1 item if the items are in bulk. For example, you can calculate price for one toilet paper roll in a 6, 12, 18, 24 or any other quantity in one package. Doing so will help you know which bundle offer the best price for your money so that you can save on your daily purchases.

What can you do with this app:
- You can compare unit price for up to four items
- You can save item's name, size, price, and store name for later reference
- You can create shopping list and save it on your phone

Recent changes:
V 1.4
- Now available in 2 more languages, Italian and French.

V 1.3 Update
- Now available in Spanish

V 1.2 Update
- Compare up to four items
- Save item's name, size, price, and store for reference
- Create shopping list locally

V 1.1 Update
- Improved User Interface

Visit Website
User reviews of Unit Price Calculator
Write the first review for this app!
Android Market Comments
A Google User
Feb 9, 2014
Not as good as before It was much easier to read before. I mean the text that you put in for price and weight. Black text with black background not good and hard to read. Maybee white background and black text would be good.
A Google User
Feb 6, 2014
Very useful I use this app all the time. You can save the items you are interested in and also you can create shopping list.
A Google User
Nov 27, 2012
Convenient app Good for when you shop at a store that dont list unit price on sticker. Wold like option to compare more than 2 items and maby save items
A Google User
Nov 27, 2012
Convenient app Good for when you shop at a store that dont list unit price on sticker. Wold like option to compare more than 2 items and maby save items
A Google User
Aug 28, 2012
Works, fine This gave me exactly what i figured out, which let me know i was right... I think this is a very handy app & super user friendly!