Unit Price Compare

Unit Price Compare


Calculates the unit price of similar products sold in different size/quantity and tell which item is less expensive.

Compares multiple items at one time, ranks the first 10 better buy items.

The shopping items can be in different unit, e.g. kg, pound and ounce.

Example:
1kg $10 vs. 1lb $3

You can even input quantity like 250*6+100.

Recent changes:
14.2 Put options menu on action bar.
Add to list
Free
84
4.2
User ratings
391
Installs
50,000+
Concerns
0
File size
1419 kb
Screenshots
Screenshot of Unit Price Compare Screenshot of Unit Price Compare Screenshot of Unit Price Compare
About Unit Price Compare
Calculates the unit price of similar products sold in different size/quantity and tell which item is less expensive.

Compares multiple items at one time, ranks the first 10 better buy items.

The shopping items can be in different unit, e.g. kg, pound and ounce.

Example:
1kg $10 vs. 1lb $3

You can even input quantity like 250*6+100.

Recent changes:
14.2 Put options menu on action bar.

User reviews of Unit Price Compare
中文叫「比價易」,買牛奶、果汁,或是一些不同重量不同價錢的商品時,很好用!!
Mar 1, 2013
Android Market Comments
A Google User
Mar 26, 2015
Same Can't get a menu option, settings or bar to get $ either stuck with other currency. It's so annoying I'm already looking for a different app
A Google User
Feb 27, 2015
Nice one On the right, it shows price per original unit. It should normalize all entries to the same unit. If I enter one price per 100g and another per 1lb, the right col should show price per 1kg for both.
A Google User
Feb 16, 2015
Great app. Quick and easy to use. Helps a lot!! Thanks!!
A Google User
Jan 23, 2015
Nice one Would be even better if it could normalize multiple prices to the same unit. If I enter one price per lb and another per oz, I'd like to see them both normalized to price per lb. Still, very nice app.
A Google User
Jan 9, 2015
I've installed this on every single android device I've ever one Top 10. A must have!
Version 1000000
Version 1000000